Sunday, Sept. 7 Monday, Sept. 8 Tuesday, Sept. 9 Wednesday, Sept. 10 Thursday, Sept. 11 Friday, Sept. 12
Start End Tutorial Session 1 Session 2 Session 1 Session 2 Session 1 Session 2 Session 1 Session 2 Optional: Technical Tour
8:00 AM 8:10 AM  
Chair: K. Blobaum (LLNL)
Conference Opening
W. Goldstein
Chair: D. Clark (LANL)
Kozimor (10932)
Chair: P. Allen (LLNL)
Reis (11617)
Chair: D. Hobart
(LANL, retired)
Mayer (10951) NOTE EARLY START
7:00 am - 5:00 pm
Tour of Nevada Nuclear Security Site
(lunch included in cost)
Environmental Science
8:10 AM 8:20 AM Condensed Matter Physics*
8:20 AM 8:30 AM Felmy (10838) Solutions & Gas-Phase Chemistry  
8:30 AM 8:40 AM Metallurgy & Materials Science*
8:40 AM 8:50 AM Compounds, Complexes, & Coordination Chemistry
8:50 AM 9:00 AM Nuclear Fuel Cycle
9:00 AM 9:10 AM Lumpkin (10861) Lyons (10926)
Chair: M. Denecke
(Manchester)
P Thompson (11012)
Chair: A. Nelson
(LLNL)
Lai (10694) Detection & Analysis
9:10 AM 9:20 AM Surface Science & Corrosion
9:20 AM 9:30 AM J.D.Thompson (10831) Pugmire (10877) *CMP/M&M share a partial session (Thursday PM)
9:30 AM 9:40 AM
9:40 AM 9:50 AM Mukhopadhyay (10815)
9:50 AM 10:00 AM Plenary talks: 60 minutes
10:00 AM 10:10 AM Break Break Break Invited talks: 40 minutes
10:10 AM 10:20 AM Contributed talks: 20 minutes
10:20 AM 10:30 AM Break
Chair: D. Rego (UNLV)
Wilson (10895)
Chair: D Korzekwa (LANL)
Alexander (11590)
Chair: T. Kazakovskaya (VNIIEF)
Shuh (10862)
Chair: G. Jarvinen (LANL)
Boullis (10927)
Chair: D. Peterson (LANL)
Sturzbecher-Hoehne (10776)
Chair: D. Moore (LANL)
Brierley (10730)  
10:30 AM 10:40 AM
10:40 AM 10:50 AM
Chair: B. Powell (Clemson)
Romanchuk (10866)
Chair: R. Caciuffo (ITU)
 Magnani (10844) Cary (10716) Eriksson (10925) Dinh (10431)
10:50 AM 11:00 AM
11:00 AM 11:10 AM Moisy (10924) Savrasov (11493) Gaunt (10717) Mohapatra (11077)
11:10 AM 11:20 AM
11:20 AM 11:30 AM Estes (10774) Bauer (10939) Gibson (10584) Knope (10885) Cho (11499) Sun (10812)
11:30 AM 11:40 AM
11:40 AM 11:50 AM Begg (10814) Virot (10578) Tracy (10859) Maher (10821)
11:50 AM 12:00 PM
12:00 PM 12:10 PM Fellhauer (10882) Graf (10826) Lunch Lunch Lunch
12:10 PM 12:20 PM
12:20 PM 12:30 PM Lunch
12:30 PM 12:40 PM
12:40 PM 12:50 PM
12:50 PM 1:00 PM
1:00 PM 1:10 PM
Chair: S. McCall (LLNL)
Powell: An overview of biogeochemical reactions controlling Pu environmental mobility
Chair: J. Gibson (LBNL)
Yang (10752)
Chair: A. Adamska (Bristol)
Jeffries (10916)
Chair: T Fanghaenel (ITU)
Altmaier (10870)
Chair: R. Taylor (NNL)
Shepherd (10725)
Chair: K. Holliday (LLNL)

Chair: R. Hanrahan (NNSA)
Holby (10887)
1:10 PM 1:20 PM
Chair: A. Kersting (LLNL)
J. Zheng (10828)
Chair: L. Havela (Charles U.)
 Mounce (10836)
1:20 PM 1:30 PM Albrecht-Schmitt (10747) Tinsley (10736) Orr (10850)
1:30 PM 1:40 PM  
1:40 PM 1:50 PM Soderholm (10883) Scott (10784) Sigmon/Burns (10803) Chung (10662) Wang (10695)
1:50 PM 2:00 PM Boukhalfa (10908) Karavaev (10840)
2:00 PM 2:10 PM Break Parsons-Moss (10709) Chen (10691) Herm (10876) Izosimov (9814) de Maid-Stitt (10766)
2:10 PM 2:20 PM Migliori: Pu-some interesting aspects of thermodynamics and electronic structure
2:20 PM 2:30 PM Rothe (10864) Schwartz (10805) Kobayashi (10788) Vaudez (10768) Aggarwal (10782)
Chair: (LANL)
F. Freibert
Ratnikov (10884)
2:30 PM 2:40 PM Quinto (10865) Springell (10920)
2:40 PM 2:50 PM Parker (10749)   Kerlin (10756) Booth (10897)
2:50 PM 3:00 PM Olive (10832) Dorado (10382)
3:00 PM 3:10 PM Break Break Break
3:10 PM 3:20 PM Break
3:20 PM 3:30 PM Break
Chair: H. Geckeis (KIT)
 de Jong (10779)
Chair: D. Geeson (AWE)
Lalire (10829)
Chair: M. Altmaier (Karlsruhe)
Vitart (10729)
Chair: H. Bernard
(CEA)
Picart (9711)
Chair: Mohapatra (BARC)
Grandjean (10835)
Chair: B Chung (LLNL)
Adamska (10707)
3:30 PM 3:40 PM Kronenberg:  Nuclear Fuels in the eyes of a radiochemist
Chair: S. Kalmykov (Moscow State)
Santschi (10822)
Chair: P. Tobash (LANL)
Janoschek (10851)
3:40 PM 3:50 PM Dremov (10770) Rivenet (10886) Kaigorodov (10855) Perron (10740)
3:50 PM 4:00 PM
4:00 PM 4:10 PM Nikitenko (9716) Oudot (10934) Robisson (10860)
4:10 PM 4:20 PM Moll (10596) Soderlind (10751)
4:20 PM 4:30 PM Antonio (10919) Tamain (10742)     Mulford (10801) Belin (10842)
4:30 PM 4:40 PM Reed (10913) Haule (11486)    
4:40 PM 4:50 PM Mitchell (10900) Sharrad (11824)     Koury (10880)
4:50 PM 5:00 PM Boggs (10903)    
5:00 PM 5:10 PM     Closing Remarks
S. Hecker (tentative)/Dave Clark
5:10 PM 5:20 PM      
5:20 PM 5:30 PM
5:30 PM 5:40 PM
5:40 PM 5:50 PM 5:30 Pre-dinner reception
5:50 PM 6:00 PM
6:00 PM 6:10 PM 6:00 - 9:00 pm
Reception
National Atomic Testing Museum
6:00 - 9:00
Conference Banquet
Renaissance Ballroom
Guest speaker: Bruce Held
6:10 PM 6:20 PM
6:20 PM 6:30 PM
6:30 PM 6:40 PM
6:40 PM 6:50 PM
6:50 PM 7:00 PM
7:00 PM 7:10 PM 7:00 - 10:00 pm
Poster Session
Renaissance Ballroom
7:10 PM 7:20 PM
7:20 PM 7:30 PM
7:30 PM 7:40 PM
7:40 PM 7:50 PM
7:50 PM 8:00 PM
8:00 PM 8:10 PM
8:10 PM 8:20 PM
8:20 PM 8:30 PM
8:30 PM 8:40 PM
8:40 PM 8:50 PM
8:50 PM 9:00 PM
9:00 PM 9:10 PM
9:10 PM 9:20 PM
9:20 PM 9:30 PM
9:30 PM 9:40 PM
9:40 PM 9:50 PM
9:50 PM 10:00 PM